AktualnościPowiat rypińskiSpołeczeństwoStrona główna

Poseł Paweł Szramka o proteście ratowników

Komentarz posła Pawła Szramki ws. działań Ministerstwa Zdrowia w związku z protestami ratowników medycznych. Protest ratowników oraz złożenie przez nich wypowiedzeń było także przedmiotem wystosowanej przez posła interpelacji.

Do naszej redakcji przyszedł e-mail od Dyrektora Biura Poselskiego w Brodnicy. Poniżej treść – komentarz posła Pawała Szramki

” Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją w systemie ochrony zdrowia.
Trwa protest ratowników medycznych. Wielu z Nich złożyło wypowiedzenia. Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to zabraknie ratowników!
Jednak dzielne Ministerstwo Zdrowia uspokaja i podejmuje kroki.
Ten krok to… powołanie nowego wiceministra!?
Ma być On odpowiedzialny za „dialog społeczny z protestującymi medykami”.
Trzeba przyznać, że to posunięcie świadczy o niebywałej fantazji rządzących. Na pewno protestujący są z tego posunięcia szalenie zadowoleni i wdzięczni?
Postanowiłem zainterweniować w tej sprawie do Ministra Zdrowia.
Poniżej treść:
Interpelacja w sprawie akcji protestacyjnej ratowników medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w województwie kujawsko-pomorskim
Szanowny Panie Ministrze,
od początku września trwa ogólnopolski protest ratowników medycznych. Domagają się oni nie tylko wzrostu wynagrodzeń, ale także poprawy warunków pracy.
13 września w kilku powiatach województwa kujawsko-pomorskiego wypowiedzenia złożyło 111 ratowników medycznych zatrudnionych na kontraktach. Jest to 100% wszystkich ratowników zatrudnionych w powiatach: brodnickim, rypińskim, wąbrzeskim i golubsko-dobrzyńskim. Sytuacja taka występuje analogicznie także w innych rejonach naszego kraju.
Ponieważ zawód ratownika medycznego jest jednym z tych zawodów, dzięki którym społeczeństwo może mieć zapewnione podstawy bezpieczeństwa w zakresie ochrony zdrowia, uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
Jakie są plany ministerstwa, gdy po okresie wypowiedzenia zakończą pracę wszyscy ratownicy, którzy w ostatnich dniach zadeklarowali odejście z tego zawodu?
Czy można spodziewać się wówczas zatrudnienia tychże ratowników na umowy o pracę?
Czy są rozważane jakiekolwiek plany, w jaki sposób zastąpić tychże ratowników?
Czy zwiększenie stawki za tzw. dobokaretkę przełoży się bezpośrednio na podwyżki dla ratowników medycznych, czy też dyrektorzy szpitali będą mogli przeznaczać tę kwotę na dowolny cel?
Nadawca:
Paweł Szramka
Adresaci:
minister zdrowia”

Podobne artykuły

Back to top button