Kronika kryminalnaPowiat rypiński

Potrącenie pieszego

Rypińscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w Rypinie przy Placu Sienkiewicza. Kierowca forda transita potrącił pieszego, który przechodził przez jezdnię. Policjanci apelują o ostrożność na drodze, szybko zapadający zmierzch oraz złe warunki pogodowe wpływają na słabą widoczność.

W czwartek 27.01.22r około godz. 17.40 do dyżurnego rypińskiej policji dotarła informacja o zdarzeniu drogowym w Rypinie, przy Placu Sienkiewicza, gdzie doszło do potrącenia pieszego.

Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci oraz służby ratunkowe. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący fordem transitem 52-letni mieszkaniec powiatu golubsko-dobrzyńskiego po zjechaniu ze skrzyżowania z ruchem okrężnym na oznakowanym przejściu dla pieszych nie ustąpił pierwszeństwa dwóm pieszym, którzy przechodzili przez jezdnię, w wyniku czego doszło do potrącenia jednego z nich.

Kierowca pojazdu był trzeźwy. W wyniku zderzenia 13-letni pieszy został przewieziony do szpitala. Ostateczne przyczyny tego zdarzenia wyjaśni policyjne postępowanie.

Policjanci przypominają przepisy drogowe, które obowiązują od 1 czerwca 2021 roku: Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Źródło i grafika KPP w Rypinie

Podobne artykuły

Back to top button