Włodzimierz Łapiński, urodzony 9 stycznia 1939 roku w Rypinie, to wybitny polski artysta w dziedzinie fotografii oraz publicysta. Jego związek z fotografią nie ogranicza się jedynie do sztuki, ale obejmuje również działalność na rzecz środowiska fotograficznego.
Jest on członkiem rzeczywistym Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, co podkreśla jego znaczenie w polskiej fotografii artystycznej.
Włodzimierz Łapiński jest również autorem oraz współautorem albumów fotograficznych prezentujących tematykę przyrodniczą, co czyni go cennym przedstawicielem polskiej kultury wizualnej.
Życiorys
Włodzimierz Łapiński jest znanym absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się w połowie lat 50. XX wieku i trwa nieprzerwanie do dziś. Od pierwszych lat 70. XX wieku artysta zajął się fotografią artystyczną, a szczególne miejsce w jego dorobku zajmują zarówno fotografia krajobrazowa, jak i przyrodnicza.
Łapiński jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych, które odbyły się zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego prace były wielokrotnie prezentowane na wystawach pokonkursowych, zdobywając liczne akceptacje oraz wyróżnienia, w tym medale i dyplomy. W 1977 roku, dzięki rekomendacji Mirosława Wiśniewskiego oraz Włodzimierza Puchalskiego, dołączył do Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, otrzymując legitymację o numerze 469.
Włodzimierz Łapiński zyskał liczne odznaczenia za swoją twórczość oraz działalność na rzecz ochrony środowiska. W 1984 roku został uhonorowany Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Suwalskiego”, a pięć lat później otrzymał Odznakę honorową „Za zasługi dla oświaty”. W 1993 roku artysta otrzymał Medal św. Huberta, a w 1994 został laureatem nagrody II stopnia przyznanej przez Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, między innymi za swoją twórczość fotograficzną. W 1998 roku był nominowany do tytułu Najwybitniejszej Postaci Województwa Suwalskiego, a w plebiscycie tygodnika Krajobrazy zdobył laury w kategorii Kultura.
Od początku lat 70. XX wieku Włodzimierz Łapiński jako fotograf współpracuje z wieloma czasopismami zajmującymi się tematyką przyrodniczą oraz łowiecką, do których należą: Łowiec Polski, Wild und Hund, Die Pirsch, St. Hubertus oraz Jager. Na ich łamach publikował liczne autorskie fotografie. Oprócz tego, od 1990 roku artysta prowadzi działalność wydawniczą w swoim Wydawnictwie Włodzimierz Łapiński.
Publikacje (albumy)
Włodzimierz Łapiński to autor wielu cennych publikacji, w których głównie podejmuje tematykę przyrodniczą i leśną. Jego prace są świadectwem pasji do natury oraz wiedzy, którą skutecznie dzieli się z innymi. Poniżej znajdują się tytuły albumów wydanych przez tego wyjątkowego autora:
- W kniei (Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980),
- Wędrówka po puszczy (Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986),
- Przez polskie knieje (1991),
- Pojednanie z lasem (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 1992),
- Pieśń lasu (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 1994),
- Klejnoty naszej przyrody (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 1997),
- Wielki Bór (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 1998),
- Puszcza Białowieska (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 2000),
- Przyroda i leśnictwo Pomorza Środkowego (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 2000),
- Leśne misteria (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 2001),
- Wigry, Kanał Augustowski, Puszcza (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 2002),
- W poprzek świata (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 2003),
- Przyroda i leśnictwo Śląska (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 2003),
- Przyroda i leśnictwo Dolnego Śląska (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 2004),
- Przyroda i leśnictwo Krainy Puszcz i Jezior (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 2005),
- Rok wśród lasów, pól i szuwarów – wspólnie z synem Rafałem Łapińskim (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 2006),
- Bagno i rzeka Rospuda – wspólnie z synem Rafałem Łapińskim (Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński, 2007).
Źródło
Odznaczenia
Włodzimierz Łapiński otrzymał liczne odznaczenia, które doceniają jego wkład w różnorodne dziedziny życia społecznego i edukacji. Poniżej wymieniono kluczowe nagrody, które zdobył:
- Odznaka „Za Zasługi dla Województwa Suwalskiego” w roku 1984,
- Odznaka honorowa „Za zasługi dla oświaty” przyznana w roku 1989,
- Medal św. Huberta wyróżniający go w roku 1993.
Te osiągnięcia odzwierciedlają nie tylko jego zaangażowanie, ale także uznanie, jakie zdobył w społeczności lokalnej oraz w obszarze edukacji.
Przypisy
- Fotografie Włodzimierza Łapińskiego – Galeria zdjęć – Nadleśnictwo Szczebra – Lasy Państwowe [online], web.archive.org, 02.12.2019 r. [dostęp 02.12.2019 r.]
- Wystawa Fotografii Włodzimierz Łapińskiego w Galerii Stare Muzeum WPN [online], archive.md, 02.12.2019 r. [dostęp 02.12.2019 r.]
- Związek Polskich Artystów Fotografików – Okręg Warszawski [online], web.archive.org, 28.03.2019 r. [dostęp 02.12.2019 r.]
- Włodzimierz Łapiński – Związek Polskich Artystów Fotografików [online], web.archive.org, 11.04.2016 r. [dostęp 02.12.2019 r.]
- O Firmie [online], web.archive.org, 10.05.2019 r. [dostęp 06.02.2021 r.]
- Wydawnictwo z Tradycjami. Nota biograficzna Włodzimierza Łapińskiego [online], web.archive.org, 10.05.2019 r. [dostęp 02.12.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Dominika Markuszewska | Rafał Cieszyński | Chaja Goldstein | Ewa Decówna | Zbigniew Suszyński | Stella Czajkowska | Bogdan Jan Balcerowicz | Stanisław Gratkowski (grafik) | Joanna Lazer | Jerzy Aleksander BraszkaOceń: Włodzimierz Łapiński