Włodzimierz Missol


Włodzimierz Ryszard Missol, urodzony 23 lutego 1904 roku w Rypinie, był prominentnym polskim duchownym luterańskim.

Jego życie zakończyło się 15 stycznia 1986 roku w Piasecznie, co stanowiło istotny moment w historii polskiego kościoła luterańskiego.

Życiorys

Urodził się jako Waldemar Wilhelm Missol. Od najmłodszych lat przejawiał uzdolnienia muzyczne, dzięki czemu miał możliwość nauki gry na fortepianie oraz organach pod okiem prof. Lewickiego. Jego kariera rozpoczęła się jako kantor i organista na terenie Lubelszczyzny, gdzie również rozwijał swoje zainteresowania literackie jako poeta amator. Po ukończeniu studiów na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego, w dniu 13 marca 1932 roku, został ordynowany na duchownego. Pracował jako prefekt w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Działdowie, które kształciło nauczycieli dla ludności mazurskiej w regionie. Dodatkowo pełnił rolę administratora lokalnej parafii ewangelicko-augsburskiej.

W 1938 roku przejął obowiązki administratora parafii ewangelickiej w Warszowicach w pobliżu Pszczyny. Jego życie zmieniło się drastycznie podczas II wojny światowej, gdy w 1939 roku został aresztowany i spędził 2 miesiące w obozie pod Norymbergą, według niektórych informacji mógł być również więziony w Raciborzu. Po uwolnieniu, pełnił funkcję pastora w polskiej parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu, która była jedną z nielicznych wspólnot religijnych dopuszczonych do działania przez okupanta. Parafia ta skupiała także uchodźców oraz wysiedleńców z zachodniej i północnej Polski, w tym ewangelików reformowanych. Ks. Włodzimierz Missol starał się nie tylko prowadzić nabożeństwa, ale również oferować swoim wiernym wsparcie moralne oparte na wartościach chrześcijańskich oraz patriotycznych.

1 kwietnia 1949 roku objął kierownictwo w parafii w Poznaniu. Dnia 28 października 1951 roku został wybrany na proboszcza. Mieszkał w budynku Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, mieszczącym się przy ul. Kossaka 9. Przez długi czas wraz z radą parafialną walczył o rewindykację jednego z przedwojennych kościołów poewangelickich. Mimo trudności związanych z lokalem, ograniczonym do dawnej kaplicy cmentarnej, regularnie organizował koncerty, dbając o rozwój życia muzycznego w swoim zborze.

W 1949 roku wznowił odprawianie nabożeństw ewangelickich w Gnieźnie, gdzie korzystano z kaplicy szpitala Dziekanka, dzielonej z katolikami. Pięć lat później odzyskał kaplicę cmentarną w Chodzieży, która stała się miejscem odbywania nabożeństw miejscowego filiału. Dodatkowo, troszczył się również o wspólnotę filiału w Lesznie. Jego zaangażowanie w misję duszpasterską w czasie trudnej diaspory sprawiło, że był szanowany przez swoich parafian. W roku 1960 złożył urząd duchownego i osiedlił się w Piasecznie w pobliżu Warszawy.

Almę Missol, lekarz stomatolog, poślubił i razem dzielili się obowiązkami w pracy. Po jej śmierci 1 lutego 1987 roku, oboje zostali pochowani na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie przy alei 11, grób 38a.

Przypisy

  1. śp. Włodzimierz Missol
  2. Parafia Ewangelicko-Augsburska wP.E.A. Poznaniu Parafia Ewangelicko-Augsburska wP.E.A., Poznańscy duszpasterze | Ewangelicy w Poznaniu [online], poznan.luteranie.pl [dostęp 30.05.2017 r.]

Oceń: Włodzimierz Missol

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:7