UWAGA! Dołącz do nowej grupy Rypin - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Prelekcja o astronomii w twórczości Adama Mickiewicza w Rypinie


Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie organizuje prelekcję na temat astronomii w twórczości Adama Mickiewicza, którą poprowadzi Małgorzata Gołębiewska. Spotkanie odbędzie się 25 marca 2026 roku o godzinie 17:00 w Sali Wystaw i Promocji przy ul. Warszawskiej 20. Uczestnicy będą mieli okazję zyskać nowe spojrzenie na literaturę romantyczną, zyskując jednocześnie wiedzę na temat astronomicznych odniesień w twórczości tego wybitnego poety.

Prelekcja koncentruje się na związku między astronomią a literaturą, szczególnie w kontekście dzieł Mickiewicza, takich jak „Pan Tadeusz” i „Sonety krymskie”. Uczestnicy spotkania odkryją, jak Mickiewicz wykorzystał motywy astronomiczne do tworzenia głębszych znaczeń oraz symboliki. Spotkanie będzie nie tylko okazją do analizy literackiej, lecz także do zastanowienia się nad miejscem nauki w romantycznym myśleniu o świecie.

Warto podkreślić, że prelekcja ma szczególną wartość rocznicową, upamiętniając 200. rocznicę wydania „Sonetów krymskich” oraz 215 lat od opisania zjawisk astronomicznych w „Panu Tadeuszu”. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a organizatorzy zachęcają do uczestnictwa zarówno miłośników literatury, jak i osób interesujących się astronomią i historią idei. To doskonała możliwość na odkrycie związku literatury i nauki w twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów.

Źródło: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie


Oceń: Prelekcja o astronomii w twórczości Adama Mickiewicza w Rypinie

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:9


Zobacz Także