AktualnościGminySpołeczeństwo

Bon turystyczny

Od 1 sierpnia możliwa jest aktywacja Polskiego Bonu Turystycznego. Można nim dokonywać płatności za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w podmiotach wpisanych na listę uprawnionych do obsługi płatności bonem.

Bon turystyczny jest nową formą wsparcia dla polskich rodzin. Jednorazowo wynosi 500 zł na dziecko do 18. roku życia. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon o wartości 500 zł. Elektroniczny bon ważny jest do końca marca 2022 r. Można dokonać nim płatności za usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne.

W przypadku bonu turystycznego, przyznawany jest on niezależnie od poziomu dochodów. Przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem.

Składanie wniosku

By otrzymać bon, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). 16-cyfrowy unikalny numer bonu zostanie przekazany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Konieczna jest jego aktywacja. Dokonać jej można w dowolnym momencie.

Korzystanie z bonu

By móc zapłacić bonem, konieczne jest okazanie 16-cyfrowego numeru bonu podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej – przy zakwaterowaniu.

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu) – wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Gdzie wykorzystać bon?

Bon można zrealizować na terenie całego kraju. Aktualna lista podmiotów akceptujących bony dostępna jest na stronach internetowych: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

MS

Podobne artykuły

Back to top button